שאלות נפוצות על הומאופתיה

בדף זה מרוכזות שאלות שאני נשאלת לעיתים קרובות בתחום של הומאופתיה קלאסית.

אם פסחתי על נושא חשוב, הנכם מוזמנים ליצור עמי קשר ואני אענה בהקדם האפשרי ואפרסם את התשובה גם באתר.

1. האם הומאופתיה קלאסית יכולה להוות תחליף לאנטיביוטיקה?

קודם כל, כן! הומאופתיה קלאסית יכולה להוות תחליף ולמנוע בעתיד שימוש תכוף באנטיביוטיקה. חשיפה ממושכת לתכשירים אנטיביוטים גורמת להיווצרותם של חיידקים עמידים באופן כללי ובאופן ייחודי, ולא מלמדת את הגוף להתמודד בעצמו עם המחלה. בכך היא מחלישה את מערכת החיסון לטווח הארוך, גורמת לעלייה בחשיפה לזיהומים, פוגעת בחיידקי מעיים ידידותיים, ומעמיסה על הכבד ועל הכליות.

בטיפול ההומאופתי אני אחתור לזיהוי שורשי הבעיה ולזיהוי הגורמים החוזרים ונשנים התורמים להישנותן של דלקות האוזניים אצל הילד/ה, בד בבד עם אבחנה  לגבי נקודות התורפה הפיזיות והרגשיות. בהמשך, ארשום הכנה הומאופתית מתאימה שתסייע לעלות חזרה על דרך המלך ולהתחזק באופן כללי ובתשומת לב למערכת הנשימה שלא תהווה יותר כר נוחה להתיישבותם של חיידקים ובכך נמנע גם דלקות אוזניים עתידיות ובכלל. שימו לב, אם הילד/ה מקבלים כבר אנטיביוטיקה אנו נחכה עד לסיום הכמות שרשם הרופא ואז נתחיל בטיפול ההומאופתי.

2. מהו ההבדל בין הומאופתיה קלאסית לפרחי באך ?

דר' אדוארד באך היה מחלוציי הרפואה הפסיכוסומאטית הרואה קשר הדוק בין גוף לנפש. הוא הקדיש את מיטב שנותיו לאיסוף וקטלוג צמחי בר והפיק 38 תמציות שונות שתפקידן בראש ובראשונה לשפר את מצב הרוח ולהסיר אי אילו חומות שהאדם נוטה להקיף את עצמו. ההבדל בין פרחי באך להומאופתיה קלאסית הוא קודם כל כמותי: ישנן 38 תמציות באך וכמותן לא עתידה להשתנות מאז שנפטר דר' באך. וזאת אל מול אלפיי הכנות הומאופתיות שמגיעות לא רק ממלכת צמחים אלא גם ממלכת המינרלים והחיות. מדי שנה מתקיימים ברחבי בעולם ניסויים שמטרתם להוסיף עוד הכנות הומאופתיות חדשות. אני בעצמי, נכון ליום כתיבת תשובה זו משמשת כמפקחת על ניסוי שמתקיים בארץ בימים אלו ממש להוספת עוד הכנה למאגר ההכנות. בנוסף, ההומאופתיה לא מטפלת רק ברובד הרגשי אלא מטפלת בבת אחת ברבדים הפיזיים רגשיים ונפשיים כאחת, מה שעושה אותה עמוקה ומקיפה יותר.

3. מהם ההבדלים בין הומאופתיה קלאסית להומאופתיה מודרנית?

הומאופתיה קלאסית היא שיטת ריפוי כוללנית המתייחסת לכל הרבדים. בתום התשאול ההומאופתי אני מתאימה רמדי אחת בלבד וזאת לאחר בירור מעמיק ומפורט של כל התסמינים שעמם הגיע המטופל ואחרי שנלקחות בחשבון כל נקודות התורפה שלו פיזיות ורגשיות כאחת. ההנחה היא שרק לאחר הבנת הסיבה לחולי אוכל לעזור לו ולעקור אותו מהשורש ובכך להביא לריפוי הולם. הומאופתיה מודרנית היא שיטת ריפוי צעירה יחסית המציעה טיפול סימפטומאטי בלבד, אין צורך להבין את שורשי הבעיה, אין היא נסמכת על העקרונות של השיטה עצמה אלא רק על הכלים עצמם ובתור שכזו היא גם יקרה בהרבה יותר מכיוון שהיא משתמשת בכמה כלים בו זמנית בשעה שהומאופתיה קלאסית מתמקדת בהכנה הומאופתית אחת בלבד, ולכן הריפוי שמושג באמצעות הומאופתיה מודרנית הוא במקרה הטוב חלקי בלבד, במקרה הפחות טוב נוצר נזק, ולא רק לכיס.

4. האם צריך להאמין בהומאופתיה קלאסית על מנת שהיא תעבוד?

בהחלט לא. הומאופתיה קלאסית היא שיטת ריפוי מוכחת ולמעלה מ 200 שנה ברחבי העולם כולו ואינה קשורה למידת השכנוע הפנימי של המטופל. אני מטפלת בהומאופתיה קלאסית בתינוקות בני יומם, ובחיות בית והם (להבדיל אלף אלפי הבדלות) אינם יודעים שעזרתי להם להבריא על ידי הומאופתיה. מה שכן, נדרש כמובן שיתוף פעולה מינימילי של המטופל בריפוי, קרי: מתן מידע אמיתי ומפורט עד כמה שניתן במהלך התשאול ולקיחת ההכנה ההומאופתית בזמנים שקבעתי מראש.

5. כיצד ניתן לבחור הומאופת קלאסי?

ובכן, בארץ קיימת אגודה להומאופתיה קלאסית קטנה אך איכותית אליה מתקבלים הומאופתים קלאסים רק אחרי שסיימו 4 נשים של לימודים הכוללים שנת סטאז' מעשית. הלימודים כוללים בצד לימודי פילוסופיה של ההומאופתיה גם לימודי מטריה מדיקה של ההכנות ההומאופתיות וגם לימודים של רפואה כללית מערבית כמו קרדיולוגיה, אנטומיה וגניקולוגיה.

משקיבלתי את התואר הבין לאומי R.C.HOM Registered Classical Homeopath אני כמובן מחוייבת לקודים האתיים של האגודה להומאופתיה קלאסית. אני ממליצה בכל אופן לבחור הומאופת מהאגודה, כך תדעו שהוא/היא עמדו בסטנדרטים הגבוהים ביותר שיש כרגע בארץ.

6. כמה זמן נמשך טיפול הומאופתי?

התשובה היא – תלוי. תלוי מי אתם? בני כמה אתם? ועם איזו תלונה הגעתם. זה גם תלוי בכוחו הויטלי של האדם, בתגובה שהוא מסוגל לתת להכנה ההומאופתית, כמה זמן הוא סובל מהתלונה איתה הגיע? האם קיימות תלונות אחרות ? אילו תרופות קונבנציונליות הוא נוטל? איזה עובי של חומה כימית ההכנה ההומאופתית אמורה לחדור? אני מעוניינת לסייע לכם להשיג ריפוי ברבדים המוקים ולא רק נקודתית ומקומית (אם הבעיה היא אקוטית כמובן שהמענה ההולם יהיה תוך כמה ימים או אפילו תוך כמה שעות).

7 האם הומאופתיה בטוחה לשימוש בהריון ובלידה?

בוודאי. מכל המצבים בחיים הומאופתיה קלאסית היא הכי קלאסית לשימוש בתקופה הזו. מכיוון שהיא אינה כימית, אינה ממכרת, בטוחה לשימוש, יעילה למצבים שונים שהם בתחום האפור של הנפשי והפיזי, עדינה ונטולת תופעות לוואי. כל התכונות שעושות אותה הרפואההכי מתאימה כאמור. חשוב לדעת שכאשר אני מטפלת באישה בהריון אני מתייחסת אליה כאל יישות אחת ואת ההכנה אני רושמת תוך התייחסות מלאה למצב מיוחד זה ולכן אין חשש מהשפעות שליליות על העובר ו/או בכלל.