הומאופתיה והפרעות שינה

מה מזכירה לכם הסיטואציה הבאה?
גישוש באפלה אחר נעלי הבית, פסיעה שקטה ואיטית לעבר הדלת (כדי לא להעיר את שאר הדיירים), מחשבות מתרוצצות שלא נותנות מנוח, מקרר מאכזב בתכולתו, בטלוויזיה כבר אין אף תוכנית ראויה שתסיט את המחשבות הטורדניות ובחזרה למיטה, לעוד שעה של התהפכות מצד לצד.
נשמע מוכר? הסיטואציה הזו מוכרת לאחוזים לא מבוטלים מהאוכלוסייה. למעשה, 30% מהאנשים סובלים מהפרעות שינה כאלה ואחרות, בתקופות מסוימות בחייהם ו15% מהאוכלוסייה סובלים מנדודי שינה כרונים שמתבטאים בשלוש צורות עיקריות: קשיי הירדמות, יקיצות תכופות, ויקיצת בוקר מוקדמת, או שילוב של שתיים או שלוש מהצורות.
נדודי שינה יכולים להופיע בכל גיל – מתינוקות המתקשים להירדם או מקיצים פעמים רבות בשנתם, ועד קשישים ששנתם קטועה ושטחית.
כמובן שעל כל זה מתווספת דרך החיים המודרנית שסיגלנו לעצמנו: צפייה בטלוויזיה, עבודה מול מחשב, משחקי מחשב עד שעות מאוחרות בעיקר אצל ילדים (וגם אצל מבוגרים), אורות וקרינה חזקים מדיי גם בבית וגם בחוץ והרי לכם הפרעת שינה לתפארת.
בימינו הכול מואר בתאורה מלאכותית. עובדה זו משפיעה על מרכז השינה במוח ובעיקר על הורמון השינה מלטונין, אשר מופרש על ידי בלוטת האצטרובל והרשתית, הורמון זה מושפע על ידי וישירות ממחזור היום והלילה. השיא בשעות החשיכה והרמה הנמוכה בשעות היום.
למרות האמור לעיל, וקודם כל, הפרעת שינה איננה מחלה.

אני, בתור הומאופתית קלאסית, מנסה למצוא את הסיבה לבעיה – בין אם מדובר על דאגות פיננסיות, דאגות משפחתיות, אובדן, אהבה נכזבת, אבל, געגועים או צער, התלבטות מסויימת ו/או אורח חיים שלא מסייע להשריית שינה.

ההומאופתיה בתור רפואה הוליסטית רב מערכתית מטפלת בכול מטופל כשלם מתוך הבנה שבעיית השינה יכולה להוות סימפטום למשהו עמוק יותר, ולכן אשאל כול מטופל על היקף הבעיה, משכה, עוצמתה, כיצד היא מתבטאת אצלו? איך היא משפיעה על חיי היומיום? עד כמה היא מפריעה לתפקוד? האם סבל מבעיה דומה בעברו? האם מישהו מבני משפחתו סובל מבעיה דומה? ועוד ועוד שאלות שונות ומשונות.

התכשיר ההומאופתי נבחר בקפידה לאחר תשאול אישי וניתוח של המקרה. התשאול כולל כמובן את התלונה העיקרית, ההיסטוריה הרפואית של החולה, המצב הפיזי והרגשי שלו, וסימפטומים נוספים מהם סובל. כאשר מתקבלת התמונה בכללותה, אני מתאימה לו (באופן אינדיבידואלי כמובן ומתוך מאות הכנות הומיאופתיות) רמדי, שיכולה להתאים להפרעות השינה שתוארו.

הרמדי לא רק "תגרה" את הגוף לשינה טובה ועמוקה יותר אלא תעזור בראש ובראשונה להתמודד עם הבעיה שהיוותה טריגר להפרעת השינה. מכיוון שהפרעת שינה היא משהו מערכתי נצפה לראות עלייה במרץ ומוטיבציה, מערכת עיכול שמתכנסת לפעולה כמותית/איכותית טובה יותר ועוד, השפעות בכול המישורים.
ולכן, טיפול הומאופתי בהפרעות שינה מומלץ בחום לכול אילו שסובלים מנדודי שינה, מתחושת נימול וכאבים בזמן השינה ובקימה, מנחירות כתוצאה מפוליפים או מעודף משקל, מישנוניות במהלך שעות היום ומדחיית שינה.