הומאופתיה וגיל המעבר

מושג המתייחס להפסקת הוסת, ונגזר מהמילים Meno – חודש, וסת, והפסקה – Pausis.

נשים רבות מכירות את התהליך שנמשך מ-6 ועד-13 שנה. בכול נקודת זמן מגיל-49 ועד-55 תהיינה תנודות הורמונליות חזקות מאוד, לאחר כך ישוב איזון מחודש.

פעם, נשים היו חיות 48 שנה בלבד. היום, הגיל הממוצע בעולם המערבי עומד על 89 שנה, זאת אומרת שנשים יכולות להתייחס לגיל המעבר כ"אביב" של חייהן, כהתחלת המחצית השנייה.

בזמן שבמחצית הראשונה של חייהן רוב הנשים עסקו בלימודים/קריירה/הקמת בית וגידול הילדים, במחצית זו זה הזמן להשקיע בקריירה שנייה, ליהנות מפרי עמלן, ולעסוק במספר תחומים מגוונים שכן אין צורך יותר להעניק את מרבית זמנן לילדים קטנטנים.

דווקא בתקופה זו, נשים משתנות ומתחילות לעצב את חייהן בעצמן, לומר את האמת יותר מאשר בכול תקופה אחרת בחייהן. להתנצל פחות לפני אחרים, לסיים נישואים לא מוצלחים שהוחזקו עד שהילדים יגדלו.

בתרבויות קלטיות עתיקות התייחסו לנשים הצעירות כאל פרח, לאימהות כאל פרי, ולנשים המבוגרות כזרע בו יש את הידע ואת הכוח. התפקיד שלהן היה לזרוע בקהילה שלהן שוב את גרעין האמת והתבונה.

אבל, המערך הנפשי/רפואי מתייחס אל גיל המעבר כאל מחלה של חסר, ולא כאל תהליך טבעי. חברות התרופות מפמפמות פחד בתקשורת וטוענות שלאחר הפסקת הוסת גופן של הנשים יתפרק ויושחת, אלא אם כן ייטלו תרופות, בייחוד הורמונים.

בתקופה הזו, רוב הנשים חוות אי נוחות מסוימת וסימפטומים שמטרידים אותן, אבל יש מגוון רב של אפשרויות טיפול, בכללן הומאופתיה.

סימפטומיי גיל המעבר העיקריים הם:

  • אי סדירות – שהוסת מתחילה בטרום גיל המעבר, ואז יופיעו סימפטומים כמו כאביי ראש ורגזנות.
    נשים, שההתבגרות המינית שלהן הייתה קשה וסבלו מתסמונת קדם וסתית או דיכאון אחרי לידה, חשופות לשינויים במצב הרוח ולסימפטומים אחרים במהלך גיל המעבר יותר מנשים שהשינויים ההורמונליים הראשונים עברו עליהן בקלות.
  • גלי חום – מאופיינים בתחושה של חום והזעה במיוחד סביב הראש והצוואר, הם תוקפים 50% עד 85% מהנשים, אבל, אצל רוב הנשים זו תחושה אקראית, 20% מהנשים חשות גלי חום כול כמה שעות והתפרצויות עזות של הזעה שמקשות על פעילות יומיומית ועלולות לגרום להפרעות שינה.
  • אוסטיאופורוזיס – לידיעתכן, מחצית מאיבוד העצם מתרחשת עוד לפני גיל המעבר. בכל זאת, בנוסף להומאופתיה רצוי לעסוק בהתעמלות, לצמצם את כמות הזרחן שנוטלות (קולה/שיכר) לשנות תפריט לאוכל בריא ומלא על כול אבות המזון, להפסיק לעשן, להגביל כמות קפאין וליטול ויטמין D באופן קבוע.
  • תנודות במצב הרוח – כל המתח שהיה לפני-כן, מועצם. ולמרות שנראה כאילו הסתיימו הבעיות, רוב הנשים מתמודדות עם טיפול בקרוב משפחה מבוגר בשנים אילו, טיפול כזה גורם להן מתח ודאגה. בד בבד עם הרצון "לסדר" את הילדים, אז קודם כול, הפסקנה לדאוג לילדים! הילדים יסתדרו בעצמם.
  • הידלדלות שיער
  • יובש בנרתיק

מה הומאופתיה יכולה לעשות ?

הגישה האלטרנטיבית גורסת שכל ניסיון להחליף את המערכות הטבעיות של הגוף באספקה של הורמונים מלאכותיים, גורמת לסכנה בריאותית, ניוון מערכות והגברת הסיכוי להתמרה סרטנית. היום, יותר מתמיד, לאחר שהתברר במחקר שהטיפול ההורמונלי הקונבנציונלי הינו מסוכן, ומאות אלפי נשים נשארות ללא מענה לגלי החום והתופעות האחרות של גיל המעבר חשוב לפתוח בפני נשים אלו את האפשרות של הטיפול ההומאופתי, שנותן פתרון טבעי ויעיל לבעיות הורמונליות אצל נשים.

שיטת הטיפול ההומאופתית יוצאת מנקודת הנחה שגוף נשי בריא ומאוזן מסוגל לעבור את גיל המעבר ללא תופעות הורמונליות של גלי חום והזעות, וכן לשמור על מאזן הסידן בגוף ללא הצורך בהתערבות כימית חיצונית. גורמי סטרס פנימיים וחיצוניים, אורח חיים בלתי מאוזן, יכולים להיות הגורמים לכך שהמערכת ההורמונלית אינה מצליחה להסתגל למצב החדש של הפסקת המחזור. הטיפול ההומאופתי במקרים אלו מסוגל לשחזר את האיזון ההורמונלי שאבד.

יותר מכך, גם הגישה הנפשית למצב הגופני החדש קובעת בהרבה את תגובת הגוף לשינוי. בהומאופתיה קלאסית, שמאופיינת בהתבוננות פסיכולוגית במקביל להבנת הפתולוגיה הפיזית, מושם דגש גדול על העמדה שלוקחת המטופלת אל מול השינויים שעוברים על גופה ונפשה בגיל זה. האם גיל המעבר מלווה בפחדים, בחששות מפני השינויים הנפשיים שמלווים את התפתחות הגוף לקראת השלב הבא שלו? האם ישנן חששות מאבדן הנשיות או מהגיל המבוגר?

כאשר האישה מחוברת באופן חיובי לשינויים העוברים עליה בשלבים השונים של חייה, אז גם גיל המעבר יכול להתאפיין בעליית מדרגה בתפיסה הפנימית של הנשיות והתפקוד הכללי בחיים, אלא מתוך אמונה שהגישה החיובית יכולה להיות מיושמת בכל שלב התפתחותי בחיים. גיל המעבר יכול להיתפס ולהחוות, מדיווחיהן של נשים שונות, כזמן בו מעמיקה החוכמה הנשית, זמן בו ביטוי הפוטנציאל האישי מתעצם, והחופש האישי, החופש שקיים מעבר לצורך להוכיח את עצמך מקבל משמעות חדשה.

הומאופתיה יכולה ללוות את האישה במעבר הזה ולתמוך בה בממד הפיזי ובממד הרוחני, זוהי שיטת טיפול אישית, נטולת תופעות לוואי, עדינה ומעמיקה, המתמקדת באישה. הטיפול היא כול אישה ועל פי הסימפטומים הספציפיים שמאפיינים אותה ועל פי אישיותה בתשאול ההומאופתי לא אתמקד רק בתופעות גיל המעבר מהם סובלת האישה אלא אבדוק את אורחות חייה אופייה מקצועה ועיסוקה, חלומותיה, שהוגשמו, ואילו שעדיין לא.