הומאופתיה וטיפול בחרדות

חרדות ופחדים מהווים בעיה שכיחה מאוד אצל מבוגרים ואצל ילדים כאחד. כיום יותר מבעבר בשל הלחץ המופעל על כל אחד ואחד מאיתנו להצלחה – קריירה מצד אחד, ולהגשמה עצמית מאידך.
החרדות הכלליות שנופלות תחת ההגדרה: General Anxiety Disorder יכולות להתבטא בכמה אופנים: מצב מתח תמידי שאיתו מסתובבים, תפיסות שמתבטאת באחד האיברים בגוף, או בכמה בו-זמנית. כאבים, תחושת מחנק, פחד חזק פתאומי הלמות לב מואצות ובלתי סדירות, בזיעה קרה, גלי חום ואף בשיעול חזק וטורדני. ההתקפים יכולים להופיע בשעות מסוימות ביום או שמגיעים בצורת התקפים ספורדיים בלתי ניתנים לצפייה.
לעיתים מקורן של החרדות באירוע ספציפי שעבר עלינו ושלא עיבדנו. לפעמים זוהי תקופה מתוחה נסיבתית, לפעמים זוהי ההתפרקות אחרי תקופה לחוצה ועמוסה. כך או כך, ביכולתו של הטיפול ההומאופתי לסייע להתגבר על בעיית החרדה מכול סוג שהיא ולהחזיר את החיים למסלולם.
בניגוד למה שחושבים, גם ילדים יכולים לחוות חרדות, אלא שאצלם נראה יותר פחדים: פחדים מסופות, מבעלי חיים, מאנשים מסוימים, מחושך או ממקומות גבוהים, אילו הן תופעות שגרתיות, אך כשהן מתעצמות מאוד ופוגעות בתפקוד שלהם הן מתחילות לשבש את מערך החיים התקין של כל המשפחה.
למשל: חרדה ממקומות גבוהים יכולה למנוע מכל המשפחה לנסוע לטיולים, לטוס, ואפילו גיחה שגרתית לקניון ועלייה במדרגות הנעות הופכת לסיוט משפחתי. הרבה מהילדים חוששים להודות בפחד זה או אחר ובמקום זה מפתחים כאבים מכאבים שונים המונעים מהם להשתתף בפעילויות שגרתיות.
הגיעה אליי מטופלת עם התקפי חרדה שמתבטאים גם בדפיקות לב מואצות, זיעה קרה וריחנית, וגם באובדן התאבון ובהשתנה מרובה. הסיבות שהיא הגיעה הן: מצב של צומת בו היא צריכה לקבל החלטות לגביי הקמת משפחה בארץ או בחו"ל. הרמדי שהיא קיבלה ממני תהיה מותאמת לאופיה, לנסיבות חייה, לבריאותה הכללית ולגילה ובעיקר להתמודדות שלה עם המצב הנסיבות הספציפיות שהביאו אותה לכדי מצב של הפרעת חרדה.
רק כדי לסבר את האוזן, תוך שלושה שבועות מיום לקיחת הרמדי פסקו התקפי החרדה חזר התיאבון וירדה כמות מתן השתן לרמה הנורמלית.

דוגמה שנייה היא בחור שהגיע אליי עם התקפי חרדה שמתבטאים בהתפרצויות חום ובהזעת יתר היסטרית, בצורה כזו שהוא מגיע ליום עבודה עם עוד שתי חולצות להחלפה. הרקע להיווצרותם היו מספר פרוצדורות רפואיות מסובכות שבנו הקטן צריך לעבור ועל רקע הדאגה לשלום בנו החל לסבול מהתקפי חרדה.

כפי שאתם שמים לב משני הסיפורים ששירטטתי לכם בקווים כללים. התקף חרדה אחד לא דומה למישנהו, כל אחד מגיע עם התסמינים שלו, עם הסיפור שלו, עם הסיבות שלו. כל בן אדם הוא עולם ומלואו ולכן, אין סיבה שיקבל את אותה תרופה כפי שהבן אדם השני, השלישי או הרביעי שישב איתו בחדר ההמתנה לרופא, זה הרי פשוט לא הגיוני.
ככול שחושבים על זה, לכל אחד יש את החיים שלו ואת שק הבעיות שלו. יכול להיות שהם יגיבו באופן שמזכיר אחד את השני אבל זו איננה סיבה מספיק טובה לתת להם בדיוק את אותה תרופה כימית.

הומאופתיה לא מטפלת רק במקרים של חרדה שכבר הפכה להיות כרונית אלא מטפלת גם במקרים של התקפי חרדה אקוטיים ממש בזמן שהם קורים, ישנו ארסנל שלם של רמדיס שאפשר לטפל איתן במה שנקרא "עזרה ראשונה" וכאשר המצב מתייצב להתחיל לחפור ולתת את הרמדי המתאימה והמדויקת ביותר עד על מנת למנוע את הישנותו של התקף כזה בעתיד.

אז לפני שמגיעים לקחת תרופות כימיות (סביר להניח שהוא יקבל רסיטל או ציפראמיל וכיוצא בזה אחת מאלו) ולהעמיס על הכבד עבודה מיותרת, כדאי לנסות טיפול הומאופתי.
עכשיו, אתם תוהים, למה לטפל בהומאופתיה ולא ברופאה קונבנציונאלית? אמנה לכם כמה סיבות טובות לכך.

קודם כול, הרי ברור לכולנו, רובנו פה מטפלים או או מטופלים או קשורים בדרך זו או אחרת לתחום הטיפולי. התקפי חרדה כמו הרבה בעיות רגשיות אחרות, לא נולדות יש מאין, יש להן רקע, או משהו נקודתי שקרה, או שישנם מספר אירועים שמתנקזים לכדי מצב של חוסר איזון רגשי ואז פורצת החרדה ומקבלת כול פעם אופי אחר ומלווה בתסמינים פיזיים שונים ומשונים. זאת אומרת שכדור כללי, קונבנציונלי לא מרפא כמו שההומאופתיה מסוגלת לרפא אלא הוא רק מקל על התסמינים.

ההומאופתיה עדיפה מכיוון שהיא מטפלת בדברים בצורה שורשית אמיתית ומדוייקת ולא סתם מקלה באופן שטחי.
ובאותו עניין, אם הרפואה הקונבנציונלית לא מסוגלת להביא לפיתרון הבעיה בהרבה מקרים. ברגע שנפסיק את מתן התרופה התסמינים יחזרו להיות ואז אנחנו מגלים שמטופלים נוטלים תרופות שנים על גבי שנים ולכך כבר מתווספות בעיות של תלות ושל התמכרות.
וגם כמובן, אנחנו יודעים שתרופות כימיות לא ממש עשיות משזיפים אורגניים תוצרת הרדוף והן מזהמות את הגוף בחומרים שהוא לא מסוגל להתמודד איתם. ומחלישות אותו לטווח הארוך.

כאשר בהומאופתיה הרעיון שהוא שאחרי שהמטופל מגיע למצב המאוזן שלו ומתייצב עליו הוא מפסיק ליטול את הרמדי ולא מפתח יחסי התמכרות ותלות בתרופות אפילו לא בתרופות הומאופתיות שבאות מן הטבע.
ובאותו עניין, תרופות ההומאופתיות אין תופעות לוואי, הן לא עשויות מחומרים כימיים ובכך הן לא מעמיסות על הגוף פסולת כימית מיותרת.
ושלא נדבר על העלות רמדיס של הומאופתיה קלאסית מגיעות תמיד במחיר קבוע, לא שמנה מאיזה צמח נדיר שצומח למרגלות ההימלאיה ופורח רק בסתיו ונקטף רק בשעות הערביים הכינו אותה. עדיין היא תינתן במחיר קבוע ושווה לכל נפש (בסביבות ה-50 שקלים).

להומאופתיה ישנו ארגז כלים שהתהווה במשך עשרות שנים וממשיך להיווצר מדי יום ביומו. בארגז הזה ישנן אלפי רמדיס מהטבע.
אני בעצמי טיפלתי כבר בהצלחה בהרבה מקרים של התקפיי חרדה שהגיעו אליי בשנה שנתיים האחרונות ויחסית הטיפול היה ממש מהיר בהרבה יותר ממה שציפיתי.
להומאופתיה ישנן הצלחות רבות בטיפול ממין זה מכיוון שזהו התחום האפור התחום שבו מעורבבים גופנפש, התחום שבו לרפואה הקונבנציונלית, אין מענה מדויק אם בכלל וזהו בדיוק התחום שבו ההומאופתיה חוגגת, כי לנו יש ארגז כלים מאוד מגוון וכבד שמגבה אותנו, כל אוצרות הטבע עומדים לרשותנו וזה בהרבה יותר מכול מה שרופא רגיל יכול להציע.

ודבר אחרון, אנחנו חיים בחברה מערבית שבה הלחץ והעומס רק גוברים וגוברים. הפער בין הדורות נעשה עצום, הטכנולוגיה מתקדמת באופן מפלצתי ואלינו מוזרם המון מידע. הכול מעמיס והרצון לעמוד בקצב חיים רצחני הוא לא אנושי.
וככה ישנם לכול אחד הרבה גורמי סטרס בחייו וכאשר הם הופכים למתמשכים הם שוחקים אותנו ומוציאים אותנו מאיזון.
הסימפטומים שיוצאים מתריעים שמשהו לא תקין במכונה המשוכללת הזו שלנו שהיא מכלול של גוף, נפש ורוח, אין צורך לחכות שתתפתח פתולוגיה עם תו תקן רפואי, אפשר לדאוג שיהיו לנו איים של שלווה, שישמרו לנו על גופנפש כאחת.