הומאופתיה ואלרגיות

אלרגיה היא תגובה חיסונית בלתי צפויה ולא רצויה של הגוף לחומרים, שבדרך כלל אינם מעוררי מחלה.
בעיקרון, תפקידה של מערכת החיסון הוא לזהות ולהגיב לכל גורם זר במהירות וביעילות, אדם בריא יגיב לאותם הגורמים שאליהם יגיב אדם אלרגי. ההבדל הוא בעוצמה: בעוד שאדם בריא יגיב בעוצמה נמוכה ובלתי מורגשת, אדם אלרגי יגיב ב"תגובה מוגזמת" שתתבטא בתסמינים אופיניים כמו: פריחות בעור מסוגים שונים (כשאורטיקריה היא הבולטת ביניהן): הפרשות רבות ומימיות: היעדר חוש טעם וריח עיטושים דחופים בסדרות אינסופיות: קשיי נשימה (דבר המגיע לשיאו בהתקף אסטמטי) ועד ירידת לחץ-דם, אובדן הכרה ועד סיכון חיים.
למרות שמדובר "רק" בנזלת או עיטושים הם מתרחשים בכזו אינטנסיביות במשך תקופה כל כך קצרה שהם פשוט מוציאים את אותו אדם מכלל פעולה. יתרה מזאת, האינטנסיביות שבה הם מתרחשים כמעט תמיד מביאה אחריה תשישות גופנית רבה שמצריכה הפסקה/מנוחה/שינה.
ישנם אנשים שאלרגים לחומרים מסויימים מלידה והם מודעים לכך ובהתאם נוקטים פעולה, ישנם אנשים שרק במהלך החיים מתחילים להיות אלרגים לחומרים מסויימים, ממש כאילו ישנו בתוכם איזה כלי קיבול שהגיע לרוויה, ישנם מקרים בהם אני רואה שהאדם מתחיל לפתח מגוון של אלרגיות לחומרים שבעבר היה נחשף אליהם באורח יומיומי בלי שום בעיה, זה רומז לי שישנה ירידה גדולה מאוד בכוחו הויטלי של אותו אדם, שהוא מיצה את ה"רזרבות" שלו, ואז אני אקפיד לתת לו בנוסף לרמדי גם תפריט תזונה וטיפים לאורח חיים בריא יותר ומתחשב בגופו.

במקרים של אלרגיה, ההכנה ההומאופתית מותאמת על סמך מכלול הסיבות שגרמו להתפרצות התופעה ובהתאם לאופן היחודי שבו היא מתבטאת בכל מקרה. לרוב קיים קשר בין הביטוי החיצוני הפיזי של המחלה לבין חוסר האיזון הפנימי. כיוון שאלרגיה נובעת מרגישות יתר, אבדוק האם נטייה זו מעידה על דפוס קבוע בחייו של המטופל, האם יש גורמים נוספים מהם הוא מושפע בקלות ושאליהם הוא מגיב באופן לא פרופורציונלי (ברמה הפיזית, הנפשית או המנטאלית).
כמו כן, אבדוק את כל מאפייני האלרגיה. אעמוד על סוגי החומרים (האלרגנים) שגורמים להתפרצותה, ועל אופן התגובה הספציפית כפי שבאה לידי ביטוי אצל כל מטופל, על כל מה שמיטיב או מחמיר את ההתקף. ובעיקר, איך המטופל מתמודד עם האלרגיה, עד כמה היא משפיעה על חייו, עד כמה היא "מנהלת" אותו.
בהסתמך על הידע שנצבר, אתאים למטופל רמדי מדוייקת, אשר תאזן את רגישות היתר שלו, כפי שמתבטאת בכל הרמות ותפטור אותו מתופעות האלרגיה.
כיוון שהרמדי נבחרת באופן אינדיבידואלי לכל מטופל, סביר להניח, ששני אנשים אשר סובלים מתלונה זהה לכאורה (למשל רגישות לחיות-ים) יטופלו באמצעות הכנות הומאופתיות שונות.

יתרונות הטיפול ההומאופתי

קודם כול, יש לציין כי לאו דווקא צריך להגיע במהלך התקף לטיפול ומצד שני לא להימנע להגיע באמצעיתו של התקף, במקרה הראשון, מתוך הכרת עצמו המטופל יודע שהתקף בוא יבוא ומקדים תרופה למכה, ובמקרה השני קל לי לראות בדיוק את התסמינים שמהם סובל בבחינת "תמונה אחת עדיפה על 1000 מילים" הרמדי (ההכנה) ההומאופתית נטולת מרכיבים כימיים ולכן אינה גורמת לתופעות לוואי.
בניגוד לתרופות, הטיפול ההומאופתי אינו יוצר התמכרות או תלות, הוא אינו מדכא את הסימפטומים באופן זמני, אלא מרפא את האלרגיה מהשורש.
ניתן לטפל באלרגיה באופן הומאופתי גם בעונות בהן חלה הפוגה בהתקפים ובכך למנוע את חזרתם.
השיפור שחל בעקבות נטילת הרמדי אינו מוגבל רק לתופעות האלרגיה אלא מורגש גם בתחומי חיים נוספים: החזרה של הויטליות, המרץ, האופטימיות, יצירתיות ואהבה.